• تاسوعا و عاشورا به چه معنا است وآیا قبل از شهادت امام حسین (ع)تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟
  تاسوعا و عاشورا به چه معنا است وآیا قبل از شهادت امام حسین (ع)تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟

 • فرا رسیدن ایام سوگ و غم سالار شهیدان اباعبدالله الحسین
  فرا رسیدن ایام سوگ و غم سالار شهیدان اباعبدالله الحسین را از طرف قلم جوانی ها تسلیت می گوییم.

 • استقبال گرم ایران از رئیس جمهوری كره جنوبی
  پارك گئون هی رییس جمهوری كره جنوبی برای انجام سفر مهم و تاریخی خود به ایران عصر امروز یكشنبه وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت. به گزارش ایرنا، خانم 'پارك' نخستین رییس جمهوری كره جنوبی است كه از ایران دیدار می كند

 • چند خاطره شریعتمداری از شهید مطهری
  حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشت روز امروز با عنوان «زیر آن چتر نور» به بیان چند خاطره خود از شهید آیت‌الله مطهری پرداخت.

 • َذکرََ من، تسبیح من، ورد زبان من علی است جان من، جانان من، روح و روان من علی لست تا علی (ع) دارم ندارم کار با غیر علی شکر لله حاصل عمر گران من علی است
  على زيباترين نام جهان است، على ذكر لب صاحب زمان است، به كورى دو چشم اهل انکار، فقط حيدر امير مؤمنان است (روزمردپیشاپیش مبارک)

تاسوعا و عاشورا به چه معنا است وآیا قبل از شهادت امام حسین (ع)تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟
تاسوعا و عاشورا به چه معنا است وآیا قبل از شهادت امام حسین (ع)تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟
اخبار > اعتيادازنوع سلفي
 


شماره خبر :٤٢٤٢١٨ 

  تاریخ انتشار خبر : جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٣    ا   ٢٠:٢٦
 
اعتيادازنوع سلفي
بارواج عكس هاي سلفي كارشناسان به اين نتيجه رسيده اندكه كساني كه عكس هاي سلفي زيادي ازخودميگيرندبامشكلات خودشيفتگي واختلالات فكري ورواني مواجه هستند

امروزه باتوجه به انواع و اقسام اعتیاد هایی که در جوامع بشری رواج یافته نوع دیگری از اعتیاد به نام سلفی وجود دارد که در حال حاضر شیک ترین و با کلاس ترین آن ها به حساب می آید که از بچه 5ساله تا یک فرد 90 ساله میتواند به آن وابسته شود البته مانند هر بیماری دیگری راه های درمانی هم دارد.

قبل از هرچیزی باید بدانیم سلفی یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟

آکسفورد سلفی را کلمه سال 2013 اعلام کرد و در توضیح آن نوشت "نوعی عکس که فرد از خودش با گوشی هوشمند یا وب کم میگیرد و در نهایت درشبکه های اجتماعی به نمایش میگذارد "

اما نتایج یک بررسی جهانی نشان داده است که 25 درصد مردم معنی واژه سلفی رانمی دانندوازکسانی که معنی این  کلمه را به خوبی می دانند، 70 درصد دست کم یک عکس سلفی از خود گرفته اند.

این بررسی نشان می دهد که 36 درصد کسانی که عکس سلفی می گیرند مرد و 64 درصد باقیمانده هم زن هستند. البته باید گفت 90 درصد زنان و 50 درصد مردانی که گوشی هوشمند دارند، تاکنون از خود عکس سلفی گرفته اند.
براساس گزارش موجود، 35درصد مردم می گویند که برای ثبت لحظات خوب عکس سلفی می گیرند. 34 درصد برای ثبت خاطرات مربوط به لحظات بامزه و شاد، 15 درصد برای گرفتن عکس زیبا از خود و 14 درصد برای ثبت حالت خوب موهای شان سلفی می گیرند.

و در این میان 13 درصد مردم هم گفته اند که با گرفتن عکس سلفی اعتماد به نفس شان بالا می رود.

البته کاربران برای گرفتن این عکس ها و انتشار آن روی شبکه های اجتماعی دلیل منطقی دارند؛ زیرا کارشناسان می گویند حساب های کاربری موجود در شبکه های اجتماعی که پروفایل آنها عکس سلفی دارد، 10 برابر بیشتر از دیگر صفحات دیده می شوند.

در مطالعه جدیدی که دانشگاه ایالتی اوهایو انجام داد مشخص شده است

کسانی که بیش از اندازه روی شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام عکس سلفی منتشر می کنند، بامشکلاتی ازجمله خودشیفتگی واختلالات فکریوروانی مواجه میشوند..

جسی فاکس، مدیر این تحقیقات گفت: 

چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد که عکاسان سلفی زمان زیادی را به ویرایش آثار خود اختصاص بدهند و بهترین نما را روی شبکه های اجتماعی منتشر کنند.

اما نکته نگران کننده این است که هرچه وسواس در این زمینه بیشتر شود، بستر لازم برای بروزاین بیماری هاافزایش یابد.

 طبق آمارهای موجود، 58 درصد کاربران پس از گرفتن عکس سلفی دیگر سراغ آن نمی روندو 44 ردصد هم با علاقه مندی فراوان هرچند وقتی یکبار سلفی های خود را ملاحظه می کنند.

از بین این افراد 43 درصد پیش از آنکه عکس های سلفی خود را روی شبکه های اجتماعی بگذارند آنها را با فتوشاپ ویرایش می کنند تا مطمئن شوند که مخاطبان حتما عکس آنها را تایید خواهندکرد.

ضمن اینکه مردان بیشتراززنان دست به این کارمیزنند.

 

یک جوان 19 ساله بریتانیایی که تمایل زیادی به سلفی نگاری داشت و پس از اهتمام فراوان نتوانست عکس موردنظر خود را بگیرد، اقدام به خودکشی کرد. 

این طور که رسانه های بریتانیایی گزارش دادند، دنی بومن برای آنکه بتواند سلفی های موردنظر را از خود بگیرد، بیش از شش ماه از خانه بیرون نرفت، 

برخی روزها حدود 10 ساعت را به این کار اختصاص داد، 15 کیلوگرم از وزن خود را کم کرد و روزانه بیش از 200 عکس سلفی می گرفت و همین اتفاقات باعث شد تا او پس از غیبت های طولانی، از دانشگاه اخراج شود

والدین دنی گفتند که او شبانه روز خود را با دوربین سلفی گوشی هوشمند می گذراند تا در نهایت بتواند عکس مورد نظر خود را با مشخصاتی که می خواهد تهیه کند

اما زمانی که مجموعه عکس های به دست آمده رضایت این جوان بریتانیایی را کسب نکرد، او با خوردن مقدار زیادی قرص دست به خودکشی زد که البته مادرش به موقع جان او را نجات داد

این جوان به عنوان نخستین معتاد بریتانیایی به سلفی نگاری شناخته شده است و سازمان بهداشت این کشور می گوید که به زودی نمونه های آن در دیگر کشورها هم بروز خواهدکرد

در بیمارستان مرکزی لندن سالانه بیش از 100 معتاد به فیس بوک و توییتر درمان می شوند و این مرکز هم اکنون متخصصانی استخدام کرده است تا بتواند معتادان به عکاسی سلفی را هم درمان کند.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوند ها